Картон, облечен с черна орнаментирана хартия, червен кожен гръб. Форзаци от червена мраморна хартия.
Дигитално копие в Зографската електронна научноизследователска библиотека. Софийски университет, Библиотека „Филологии“.
1
Вероятно дело на Герман монах. Заставки в горната част на рамките и инициали, подражание на печатна украса. На л. 3r и 11r текстът е очертан с двойна мастилена рамка, запълнена с червено-черни растителни мотиви; на същите листове ‒ заставки в червено, жълто, зелено и червенокафяво, с растителни и растително-геометрични мотиви. В средата на заставките са залепени изрязани части от гравюри, изобразяващи Богородица с Младенеца. Двойноконтурни инициали в рамки на л. 3r, 10r, 11r, 12v, на фона на орнаменти от точки, стилизирани клонки, пъпки и стъбла. Останалите инициали и някои начални букви са червени или черни, украсени с точки, растителни мотиви и кръстове с черно, червено и зелено мастило. Някои инициали и заглавия (л. 12v) са запълвани със зелена или жълта боя. На л. 10v ‒ мастилена концовка от растителни елементи, с гроздове в двата края. Л. 2v: Рисунка на змия, с перо и мастило от ръката на монах Герман.
А.
Правопис: Църковнославянски с ударения
Б.
Правопис: Църковнославянски с ударения
- (f. 3r, напреки на листа, извън външната рамка) . С ново ръкописно писмо: Стяжание Герману монаху
- (f. 12r, долу) . С червенослов и църковнославянско писмо: Стѧжа́ніе германо (!). монахѡ (!) : т҃:
- (f. 17v) . Стѧжа́ніе Ге́рманꙋ Мона́хꙋ.
2
След ръкописа (л. 51–67) е пришита част от старопечатна книга: „Умилительныя уединенныя моленiя къ Пресвятой Богородицѣ на каждый день седмицы“ (без година и място на издаване).